Damir Domy Modułowe

Firma Damir istnieje na rynku od blisko 30 lat i może poszczycić się budową ponad tysiąca domów oraz konstrukcji modułowych. Stosowana technologia, własna fabryka, zaplecze techniczne i transportowe oraz wieloletnie doświadczenie gwarantują profesjonalną realizację wszystkich zlecanych nam projektów.

W poniższych katalogach ukazane zostały nasze standardowe rozwiązania. W ofercie posiadamy większa ilość projektów w odbiciach lustrzanych, opcjach z większą ilością pokoi czy opcjami do rozbudowy. Istnieje możliwość zaplanowania projektu indywidualnie – wyceny przygotowywane są po uzgodnieniu wszystkich szczegółów realizacji.

FAQ - Frequently Asked Questions

Z racji dużego zainteresowania naszymi produktami, udostępniamy najczęściej zadawane nam pytania - pozwoli to Państwu na dokładniejsze rozeznanie się w naszej ofercie.

 

W jakim stanie moduły dostarczane są do naszych klientów i co oznacza „stan deweloperski”?

Moduły przez nas oferowane wykonywane są w tzw. standardzie deweloperskim w którym znajduje się całkowite wykończenie domu z zewnątrz oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Na ścianach i suficie wewnątrz budynku znajdują się płyty gipsowo-kartonowe o zwiększonej odporności ogniowej (wg normy PN-EN 13501-2:2007) . Podłogi pokrywane są płytą OSB umożliwiającą bardzo łatwe ułożenie płytek lub paneli.

W ofercie nie posiadamy opcji wykończenia „pod klucz”, natomiast w miarę możliwości służymy kontaktem do firm współpracujących z nami w tym zakresie.

Jakich materiałów mogę użyć do wykończenia podłogi?

Ze względu na standardowe pozostawienie przestrzeni przeznaczonej na materiał podłogowy (np. płytki, panele) wynoszącej 1,5 cm w przypadku gdyby planowali Państwo położenie grubszego materiału (np. deski naturalnej, marmuru) bardzo prosimy o taką informację podczas składania zamówienia.  

Składam zamówienie dzisiaj. Ile muszę czekać na dom?

Termin realizacji w dużej mierze zależny jest od ilości zamówień jakie na dany moment posiadamy. Zdarza się także, że posiadamy na stanie moduły dostępne „od ręki”, które można odebrać w ciągu kilku dni. Dom modułowy nie jest produktem „sezonowym” i montaże odbywają się przez cały rok. Jeżeli zależy Państwu na konkretnym terminie realizacji np. gdy chcą Państwo cieszyć się domkiem w okresie letnim warto podpisać z nami umowę nawet kilka miesięcy wcześniej, aby zarezerwować określony termin. 

Jak długo trwa montaż domu modułowego?

Montaż domu modułowego trwa tylko jeden dzień! Czasami w przypadku bardzo dużych realizacji ekipa montażowa może zgłosić chęć wydłużenia ilości dni montażowych.

Czy mogę wybrać kolor elewacji zewnętrznej?

W tym zakresie dajemy Państwu możliwość wyboru koloru z palety stosowanego przez nas impregnatu. Do dyspozycji posiadają Państwo 14 kolorów.

Jak źródło ogrzewania proponowane jest w przypadku domów modułowych Damir?

W modułach przewidziane zostało ogrzewanie elektryczne (sam zakup grzejników jest po stronie Inwestora). W przypadku, gdy klient chce ogrzewać dom w inny sposób musi taką instalację rozprowadzić „na własną rękę”. Warto zwrócić jednak uwagę, że ogrzewanie elektryczne w przypadku domów modułowych jest najtańszym i najlepszym rozwiązaniem. Podczas porównania charakterystyki ogrzewania gazowego w domu modułowym około 35m2 a wykorzystania proponowanego przez nas źródła ciepła. Koszt instalacji ogrzewania gazowego zwraca się po około 11-16 latach przy założeniu, że dom użytkowany jest całorocznie. Jeżeli ogrzewanie elektryczne nie jest dla Państwa z przekonania dobrym rozwiązaniem można wykorzystać do tego celu piec typu „koza”, który bez najmniejszego problemu można wykonać wykonując przepust dla komina w ścianie.

Czy cena obejmuje również koszt działki?

Cena nie obejmuje kosztu działki.

Czy cena przesłana w specyfikacji obejmuje projekt budowlany?

Cena wysyłana standardowo w specyfikacji (chyba, że było to wcześniej ustalone) nie obejmuje projektu budowlanego koniecznego w przypadku chęci uzyskania pozwolenia na budowę.

Jakie są formy płatności?

Standardowy układ płatności to 50% po podpisaniu umowy, 45% przed dostawą, 5% po posadowieniu domku działka.

Czy domy modułowe dostarczane są na terenie całego kraju?

Tak, oferujemy transport i montaż naszych domów modułowych na terenie całego kraju.

Jakie są procedury zgłoszenia domu modułowego o powierzchni nieprzekraczającej 35m2?

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z dnia 28 czerwca 2015 r. zniesiona została konieczność występowania o pozwolenie na budowę budynków o powierzchni do 35m2. Jeżeli posiadają Państwo już działkę i chcieliby Państwo postawić nasz dom modułowy warto zacząć od próby zgłoszenia bez projektu. Po udaniu się do odpowiedniego urzędu będą Państwo proszeni o wypełnienie druku zgłoszenia oraz wyrysowanie na mapce przybliżonego miejsca posadowienia domu modułowego. Na tym etapie warto zapytać urzędnika czy będzie to wystarczające. Z doświadczenia wiemy, że procedury zgłoszeń różnią się w zależności od rejonu, więc wcześniej warto zadzwonić i poprosić urzędnika o pomoc.

Jakie procedury zgłoszenia domu modułowego wymagane będą przy metrażu przekraczającym 35m2?

W przypadku domów modułowych powyżej 35m2 konieczne będzie już uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jaki podatek VAT obowiązuje w przypadku domów modułowych?

8% podatek VAT obowiązuje tylko w przypadku uzyskania zgody na budowę dla budynku mieszkalnego do 300m2 powierzchni użytkowej. W pozostałych przypadkach, jeżeli moduł nie przechodził przez proces uzyskania pozwolenia na budowę VAT wynosi 23%.

Jaki rodzaj drewna używany jest do produkcji domów modułowych?

Najważniejszym oraz głównym elementem naszych domów modułowych jest oczywiście drewno, które kojarzyć nam się może na wiele sposobów. Postaramy się przybliżyć Państwu jakie materiały wykorzystujemy.

Stosowane przez nas drewno konstrukcyjne to świerk skandynawski o certyfikacie C24. O czym świadczy uzyskanie takiego certyfikatu?

Jak wszyscy wiemy drewno jest materiałem dość niejednolitym ze względu na kształt, sęki, pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Tylko drewno wyselekcjonowane o wysokiej jakości i zwiększonej klasie wytrzymałości otrzymuje klasę C24 oferując najlepsze współczynniki w tym zakresie. Każda deska przechodzi podczas procesu produkcyjnego testy cech właściwych dla danej klasy co zwiększa również jego cenę w stosunku do drewna mokrego naturalnie pobieranego z lasów. Drewno konstrukcyjne jest czterostronnie strugane, fazowane oraz wysuszane do maksymalnej wilgotności na poziomie do 18%.

Mimo powszechnego przekonania, że drewno jest materiałem w dużym stopniu palnym w przypadku drewna konstrukcyjnego stereotyp ten zanika. Jego specjalne sposoby obróbki i produkcji sprawiają, że staje się ono surowcem mniej palnym nawet od stali czy konstrukcji żelbetonowych co zostało potwierdzone badaniami. Konstrukcja drewna czterostronnie struganego o delikatnie zaokrąglonych krawędziach oraz idealnie gładkiej powierzchni powoduje, że płomienie "ślizgają" się po drewnie opóźniając jego zapłon. Deska o takim przygotowaniu w późniejszym etapie ulega tylko opaleniu z zewnątrz a rdzeń pozostaje bez naruszenia w dłuższym okresie. Drewno nie ulega stopnieniu tak jak stal narażona na płomienie.

Więcej informacji dotyczących drewna konstrukcyjnego można znaleźć pod poniższym linkiem:

http://fachowydekarz.pl/certyfikacja-drewna-konstrukcyjnego-litego-2/

Czym ocieplane są domy modułowe?

Domy modułowe ocieplane są wysokiej jakości wełną mineralną. Dlaczego wełna? Najlepszą izolacją jest ta, która oddycha a zarazem posiada jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. Im niższy współczynnik tym większa jest jego efektywność izolacji i tym cieplejszy mamy dom. W przypadku stosowanej przez nas wełny deklarowany współczynnik  przewodzenia ciepła wynosi λD : 0,035 W/mK.

Gdzie produkowane są Państwa domy?

Jako producent posiadamy hale w miejscowości Filipów pod Suwałkami. Jest to punkt załadunku z którego dostarczane są do Państwa wszystkie domki.

Gdzie mogę obejrzeć Państwa domy oraz gdzie mogę złożyć zamówienie?

Moduły pokazowe oraz biuro sprzedaży posiadamy przy ul. Łodygowej 63 w Ząbkach tuż obok Warszawy. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 oraz soboty 9-13. Zamówienie można złożyć osobiście w naszym biurze lub opcjonalnie dokumentacja może być podpisana za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Serdecznie zapraszamy.

Czy mogę obejrzeć domek u Państwa klienta, który został zrealizowany?

W trosce o bezpieczeństwo, spokój oraz obowiązujące prawo nie udostępniamy lokalizacji ani danych naszych klientów bez ich wiedzy. Wyjątkiem są tutaj realizację domów skierowanych docelowo pod wynajem, gdzie zgodę na udostępnienie kontaktu uzyskaliśmy.

Jaki jest termin gwarancji na domy modułowe?

Domy modułowe objęte są 24 miesięczną gwarancją i obejmują każdy element wykonany przed firmę Damir Sp. J.

Na ile lat przewidziane zostało użytkowanie domów modułowych?

Szacowane użytkowanie domów modułowych przewidziane zostało na około 100 lat. Po 50 latach planuje się wykonanie generalnego remontu sprawdzającego np. stan ocieplenia. Po 7-10 latach zalecamy sprawdzenie stan pokrycia dachu papą i ewentualnie jej zabezpiecznie/uzupełnienie lub wymianę. Co 1-2 lata zalecamy odmalowanie elementów drewnianych elewacji zewnętrznej oraz tarasu i pergoli zastosowanym wcześniej impregnatem.

Co muszę przygotować, aby postawili Państwo domek na mojej działce?

Należy sprawdzić jakie formalności są wymagane w Państwa starostwie dotyczące zgłoszenie domu bez projektu. Sugerujemy również aby przygotowanie fundamentu według przesłanych przez nas rzutów oraz wynajem dźwigu na dzień montażu została przez Państwa zlecona firmie zewnętrznej. Dlaczego? Jest to ukierunkowane maksymalnym obniżeniem kosztów, które będą Państwo ponosić – im bliżej miejsca inwestycji znajdziemy dźwig i ekipę wykonującą fundament tym z mniejszym kosztem będzie się to wiązać. Oczywiście, w miarę możliwości służymy pomocą w poszukiwaniach.

Jak przygotować fundament, przecież się na tym nie znam?

Jeżeli nie posiadają Państwo odpowiedniej wiedzy do przygotowania fundamentu najlepiej zlecić to firmie zewnętrznej, która przy pomocy naszych rysunków bez problemu powinna sobie poradzić. Dodatkowo firma ta powinna ocenić jaki rodzaj gruntu znajduje się na Państwa działce i jaki rodzaj fundamentowania warto zastosować. W większości przypadków wystarczające jest wykonanie fundamentu z punktowo rozmieszczonych bloczków budowlanych na wcześniej utwardzonym odpowiednio gruncie.

Czy domy są całoroczne?

Moduły oferowane są przez nas w dwóch standardowych rozwiązaniach : wersji letniskowej z ociepleniem wełną 15 cm w podłodze i dachu oraz 10 cm w ścianach, a także wersją całoroczną gdzie oferujemy dodatkowy pakiet powiększającym ocieplenie do 20 cm w dachu i 15 cm w ścianie i podłodze.

Nie mam rozprowadzonych mediów na działce. Kiedy mam je przygotować?

Doprowadzenie mediów i przygotowanie szamba wykonane może zostać nawet po posadowieniu domu na działce. W przypadku modułów zaplanowane zostało okienko instalacyjne czyli miejsce w którym znajduje się wyjście prądu, kanalizacji i wody. Poprzez jego umieszczenie na wysokości ramy pod konstrukcją modułu oraz wyznaczenie tego miejsca na rzucie fundamentu w każdej chwili będziecie mieli Państwo możliwość podłączenia do mediów z działki. W przypadku jeżeli np. szambo wykonywane ma zostać w obszarze drogi dojazdowej do działki dobrze jest je nawet przygotować już po posadowieniu budynku, aby nie naruszyć gruntu co skutkować może brakiem możliwości dojazdowych dla ciężkiego sprzętu czy auta montującego domek.

Jak dostarczane są domy modułowe?

Domy modułowe produkowane są i dostarczane do klientów w całości. Transportowane są na dużych autach TIRach i przenoszone za pomocą dźwigu na miejsce posadowienia. Warto zwrócić na to uwagę przy poszukiwaniach odpowiedniej działki czy też planując zakup. O ile istnieje możliwość przeładunków niektórych z proponowanych przez nas modułów np. na auta z HDS’em o tyle trzeba mieć świadomość, że nadal jest to duży gabaryt i nie na każdą działkę jest możliwość wjazdu.

Czy mogę zamontować na ścianach szafki lub ciężkie elementy wyposażenia?

Rozmieszczenie szafek kuchennych czy np. bojlera uzgadniane jest na etapie planowania budynku i oznaczane jest na opracowaniach. W miejscach takich stosowane jest dodatkowe wzmocnienie płytą OSB umożliwiające zamontowanie większości tego typu przedmiotów. Jeżeli na etapie planowanie nie zostaną uwzględnione jakieś elementy, a w planach pojawiła się np. dodatkowa półka na książki można zastosować listy montażowe mocowane bezpośrednio do konstrukcji domu modułowego.

Jaki rodzaj okien jest montowany? Czy mogę wybrać niestandardowy rodzaj?

Standardowo do każdego projektu oferujemy określoną ilość okien plastikowych, 2-szybowych, 6-komorowych. Za dodatkową dopłatą istnieje możliwość np. dodanie dodatkowego przeszklenia lub wymianę opcji 2-szybowej na 3-szybową. Z reguły jedno z oferowanych przez nas okien pełni funkcję drzwi wejściowych zapewniając większą ilość światła w pomieszczeniu. Drzwi takie wykonane są na specjalnym profilu drzwiowym, posiadają dwustronną klamkę i zamek. W przypadku drzwi również istnieje możliwość wymiany na tradycyjne drzwi stalowe.

Czy potrzebny jest dostęp do prądu w dniu montażu?

Zdarza się, że nasi montażyści korzystają z podłączenia do prądu w celu podładowania narzędzi montażowych, natomiast jeżeli na działce nie będzie takiej możliwości wystarczy wcześniej nas o tym poinformować, a ekipa montażowa zabierze ze sobą agregat.

 

 

Budownictwo modułowe jest stosunkowo nowym rozwiązaniem,
a czasy blaszanych kontenerów odchodzą w niepamięć. Tworzone przez nas konstrukcje są
wykonywane z najlepszego drewna oraz materiałów dzięki czemu są trwałe, ładne, a przede wszystkim energooszczędne i całoroczne.

Własna fabryka oraz stosowana technologia pozwalają nam na budowę najtańszych domów modułowych na rynku. Każda konstrukcja zostaje dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta, a dzięki prefabrykacji montaż trwa tylko 1 dzień. Nasze domy nie wymagają budowy fundamentów, wystarczą bloczki, a realizacja może odbywać się również zimą.

Ogromnym atutem konstrukcji modułowych jest możliwość łatwej rozbudowy domu. Nie trzeba od razu tworzyć ogromnej konstrukcji i brać 30 letniego kredytu. Zacznij od czegoś małego, a Twój dom będzie rósł wraz z Twoimi potrzebami.

Drewniane domy modułowe doskonale spełniają rolę budynków mieszkalnych, mobilnych biur, sklepów, punktów usługowych czy obiektów turystycznych i rekreacyjnych. Nasza technologia gwarantuje bardzo dużą trwałość konstrukcji co przekłada się na jej mobilność. Zawsze istnieje możliwość późniejszego przeniesienia modułu w inne miejsce.

Oferujemy wiele możliwych wymiarów modułów oraz różne wersje ich zestawienia. Każdy klient może wybrać projekt najlepiej odpowiadający jego potrzebom. Istnie możliwość budowy domu bez pozwolenia o wymiarach nie przekraczających 35m2, lub po uzyskaniu zgody na budowę, konstrukcji o wiele większych.

 

Przepisy prawa budowlanego dotyczące budowy domów bez pozwolenia po zmianach z czerwca 2015