Dom modułowy czy murowany?

Decydując się na budowę wymarzonego domu chcemy, aby nasz przyszły dom był solidny, funkcjonalny i energooszczędny. Dotychczas najlepszym połączeniem powyższych cech był dom murowany. Obecnie wybór domu murowanego nie jest już aż tak oczywisty. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów i długiego czasu budowy, a także konieczności dopełnienia licznych formalności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Wraz z rozwojem alternatywnych technologii budowlanych oraz liberalizacją prawa budowlanego w Polsce coraz częściej pada pytanie o to, czy wybrać dom modułowy czy murowany?
dom modułowy czy murowany

Dom murowany – tradycyjnie, solidnie i na długie lata

Dawniej budowaliśmy dom dla siebie i przyszłych pokoleń… Dzisiaj dzieci i wnuczęta często sprzedają domy po rodzicach i dziadkach, pragnąc zbudować coś swojego. Jako społeczeństwo stale się bogacimy, ulegamy nowym trendom (także w architekturze i aranżacji wnętrz) i chcemy żyć oraz mieszkać na własnych zasadach. Czy w obliczu tak szybko zmieniających się trendów w architekturze mieszkaniowej warto sięgać po kosztowne tradycyjne technologie? Najczęściej nie. Zwłaszcza, że nowoczesne domy modułowe coraz częściej wpisują się w ideę domów całorocznych, zapewniając wysoki komfort mieszkania, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów utrzymania nieruchomości do minimum. Co ciekawe, domy modułowe są konstrukcjami mobilnymi, co za kilka, być może kilkanaście lat doprowadzi do całkowitej rewolucji na rynku nieruchomości. Sprzedając czy kupując dom, będziemy kupować wyłącznie budynek, który umieścimy na dowolnej działce rekreacyjnej czy budowlanej.

Dom modułowy – rekreacja czy mieszkanie?

Dotychczas domy modułowe wybieraliśmy przede wszystkim jako domki rekreacyjne, najczęściej w wariancie do 35 m2. Obecnie domy modułowe coraz częściej postrzegamy w kategoriach domów całorocznych. W zdecydowanej większości wciąż stanowią one nieruchomości rekreacyjne, ale trend ten z coraz większą siłą zmienia kierunek. Za kilka lat dom modułowy będzie traktowany jako pełnowartościowy odpowiednik domu mieszkalnego, a o jego wyborze będą decydowały liczne zalety, które już dzisiaj zwracają uwagę inwestorów.

Domy modułowe wykonuje się w technologii umożliwiającej całoroczne zamieszkiwanie, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum kosztów utrzymania nieruchomości. Wynika to przede wszystkim z przemyślanego wyboru materiałów  konstrukcyjno-budowlanych i zastosowania odpowiednich systemów izolacji cieplnej. Równocześnie zastosowane technologie pozwalają na wybór systemu grzewczego oraz urządzeń grzejnych. Gotowy dom bez problemu można podłączyć do istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Dodatkowym atutem konstrukcji jest możliwość jej swobodnej dalszej rozbudowy. Rozbudowa domu modułowego jest o wiele tańsza niż domu murowanego i o wiele szybsza. Co ciekawe, w taki sam sposób możemy postąpić, kiedy z czasem dom okaże się zbyt duży. W każdej chwili możemy zredukować jego metraż odsprzedając jeden z modułów, który wyspecjalizowana firma z łatwości dostosuje do potrzeb innej nieruchomości lub jako niezależny dom o niewielkim metrażu.