Jaki rodzaj drewna używany jest do produkcji domów modułowych?

Najważniejszym oraz głównym elementem naszych domów modułowych jest oczywiście drewno, które kojarzyć nam się może na wiele sposobów. Postaramy się przybliżyć Państwu jakie materiały wykorzystujemy.

Stosowane przez nas drewno konstrukcyjne to świerk skandynawski o certyfikacie C24. O czym świadczy uzyskanie takiego certyfikatu?

Jak wszyscy wiemy drewno jest materiałem dość niejednolitym ze względu na kształt, sęki, pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Tylko drewno wyselekcjonowane o wysokiej jakości i zwiększonej klasie wytrzymałości otrzymuje klasę C24 oferując najlepsze współczynniki w tym zakresie. Każda deska przechodzi podczas procesu produkcyjnego testy cech właściwych dla danej klasy co zwiększa również jego cenę w stosunku do drewna mokrego naturalnie pobieranego z lasów. Drewno konstrukcyjne jest czterostronnie strugane, fazowane oraz wysuszane do maksymalnej wilgotności na poziomie do 18%.

Mimo powszechnego przekonania, że drewno jest materiałem w dużym stopniu palnym w przypadku drewna konstrukcyjnego stereotyp ten zanika. Konstrukcja drewna czterostronnie struganego o delikatnie zaokrąglonych krawędziach oraz idealnie gładkiej powierzchni powoduje, że płomienie „ślizgają” się po drewnie opóźniając jego zapłon. Deska o takim przygotowaniu w późniejszym etapie ulega tylko opaleniu z zewnątrz a rdzeń pozostaje bez naruszenia w dłuższym okresie. Drewno nie ulega odkształceniom i nie traci nośności tak szybko jak stal narażona na płomienie.

Więcej informacji dotyczących drewna konstrukcyjnego można znaleźć pod poniższym linkiem:

http://fachowydekarz.pl/certyfikacja-drewna-konstrukcyjnego-litego-2/