Co może nam zaoferować producent kontenerów mieszkalnych?
Określenie kontener niezmiennie kojarzy się nam z blaszanym pudełkiem o niskim standardzie użytkowym. Ale czasy kontenerów z blachy falistej odeszły w zapomnienie. Współczesne kontenery mieszkalne to nowoczesne konstrukcje powstające na bazie drewna oraz innych wysokogatunkowych materiałów, które zapewniają nie tylko estetyczny wygląd kontenera, ale przede wszystkim komfort jego użytkowania.
Producent kontenerów mieszkalnych dysponuje praktycznie nieograniczonymi możliwościami w zakresie dopasowywania konstrukcji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań potencjalnych użytkowników. To sprawia, że kontenery mieszkalne mogą być użytkowane jako domy letniskowe, a także domy całoroczne, których relatywnie niewielkie wnętrza kryją w sobie znacznie więcej niż niezbędne do życia minimum. Ich główną zaletą jest możliwość rozbudowy przestrzeni o kolejne moduły. To bardzo ważne, gdyż standardowo producent kontenerów mieszkalnych z pewnością zaproponuje nam metraż niewymagający zezwolenia na budowę. Metraż ten możemy w każdej chwili powiększyć – w przypadku domu letniskowego tarasem, w przypadku domu całorocznego dodatkowym modułem. Jeśli posiadamy zezwolenie na budowę producent kontenerów mieszkalnych może zaprojektować i wykonać dla nas moduł o dowolnej wielkości. Bardzo często będzie to przestrzeń stworzona na bazie bryły kilku kontenerów, dzięki czemu dom modułowy może zyskać niebagatelny metraż. A wszystko to w ramach lekkiej i stabilnej konstrukcji, którą – w razie potrzeby – będziemy mogli rozebrać i przetransportować na inną działkę.
Kwestią podstawową jest charakter obiektu. Dla producenta kontenerów mieszkalnych, u którego zamawiamy dom modułowy bardzo ważne jest to, czy planujemy korzystać z nieruchomości wyłącznie sezonowo, czy też zależy nam na wykonaniu domu całorocznego. W przypadku domów całorocznych kolejnym pytaniem będzie pytanie o to, czy planujemy w nim zamieszkać. Nieco inaczej projektuje się przestrzeń w domach modułowych, które będą wykorzystywane wyłącznie na krótkie pobyty wakacyjne, a inaczej w domach, w których planujemy zamieszkać na stałe. Jeżeli chodzi o kontenery mieszkalne, cena inwestycji w dużej mierze zależy od przeznaczenia budynku. Mając do dyspozycji ograniczone środki finansowe, warto więc ustalić z producentem swoje wymagania, aby mógł zaproponować najlepsze rozwiązania w ustalonym budżecie.
Dla producenta kontenerów mieszkalnych ważne jest również to, czy dom modułowy będzie często przewożony w inne miejsca. Sama konstrukcja kontenera mieszkalnego o standardowych wymiarach nie nastręcza praktycznie żadnych trudności podczas relokacji. Problemem może być natomiast cała infrastruktura zewnętrzna, przede wszystkim duży taras. Jeśli planujemy częste podróżne z naszym domem warto o tym poinformować producenta kontenerów już na etapie projektowania obiektu. Być może wówczas uda się zaprojektować taki taras, który szybko i sprawnie „zapakujemy” na czas podróży i równie szybko i sprawnie „rozpakujemy” po dotarciu na miejsce docelowe.
Jeżeli chodzi o kontenery mieszkalne, cena jest znacznie korzystniejsza niż kupno domu w tradycyjnym budownictwie. Jest to także bardziej opłacalna inwestycja w przeciwieństwie do wynajmu, dlatego takie konstrukcje cieszą się coraz większą popularnością. Całkowity koszt zależy jednak od wielu czynników, dlatego każdy projekt podlega indywidualnej wycenie.
Kontenery mieszkalne w Polsce
O ile w Stanach Zjednoczonych oraz na Zachodzie Europy Tiny House Nation cieszy się coraz większą rzeszą zwolenników, w Polsce kontenery mieszkalne to póki co przede wszystkim domki letniskowe. To się zmienia i być może już za chwilę będziemy widywać coraz więcej kontenerów mieszkalnych na terenach miast i w przestrzeniach podmiejskich.